Összegyűjtöttük a legelterjedtebbeket nektek:
- Indokolatlan lábrágás, végtag és tappancs nyalogatás: Mindenfajta seb, vágás, tüske nélkül, naponta többször vagy akár több órán át rágcsálja vagy nyaldossa valamelyik végtagját,tappancsát. Fontos, hogy ezt ne keverjük össze a napi tisztálkodással!
- Vakarózás, túlzott szőrhullás: Ha se nem bolhás, se nem stresszes, és mégis sebesre vakarja a kis oldalát, fejét vagy az arcát, gyanakodhatunk rá, hogy allergia áll a háttérben. Ha hirtelen a kanapénk és a ruhánk tele van kedvencünk szőrével, egy-egy játék és simi után, akkor is érdemes jobban odafigyelni kedvencünkre. Nézd meg, hogy viselkedése változott-e, látsz-e új, különös szokásokat. Figyeld bőrét, szőrzetét, hogy pontosabb képet kapj, valóban allergiától szenved, hiszen a vedlés természetes jelenség, évente párszor a fokozottabb szőrhullás még nem jelent feltétlenül allergiát.
- Kiütések, piros puklik, bőrpír: Bár a kutyáknál az élősködők sokkal inkább jelen vannak a bőrfelszínen, mint az emberek esetében, ha ezeket kizártuk, itt is erős a gyanú, hogy allergiáról van szó. Rendszerint ezeket a kiütéseket sebesre vakarják. Ilyenkor érdemes ezeket a sebeket kezelni, hogy ne fertőződjenek el és a gyulladást is gyorsabban meg tudod szüntetni a megfelelő bőrápolókkal.
- Hasmenés: Természetesen kutyusunk is lehet beteg, de ha nem sikerül elmulasztani 5-8 nap alatt, akkor élhetünk a gyanúval, hogy bizony allergia bújik meg a háttérben. Ilyen esetben pótold a vizet és az ásványi anyagokat is a szervezetében! Mindenképpen fordulj orvoshoz, ha huzamosabb ideig tart a hasmenés!
-Tüsszögés, könnyező szemek, orrfolyás: igen, ez is gyakran előfordul sajnos, és bár viccesnek hat elsőre egy aranyosan prüszkölő kutyus, de neki valószínűleg igen zavaró a nem múló tüsszögés. Az orrfolyást pedig mi magunk is utáljuk, a könnyező szemekről már nem is beszélve!
A felsoroltakon kívül is lehetnek ritkábban előforduló tünetek, ez kutyusonként és allergia fokozatonként eltérő lehet. Az allergiás tünetek, ahogyan az embereknél is különböző hevességgel léphetnek fel. Minél hevesebben, gyorsabban jelentkezik egy-egy tünet, annál jobban irritálja kutyusodat az allergia kiváltója.
Nagyon gyorsan és hevesen jelentkező, életveszéllyel járó allergiás tünetekkel, forduljunk azonnal orvoshoz! (Például duzzadt arc, nehézlégzés, puffadt nyelv stb...)
Felismertük a jeleket, kutyusunk allergiás, de mégis mitől alakult ez ki, és mi válthatja ki?
Egyrészt a túltenyésztés miatt, sajnos sok fajta érzékenyebb a környezeti hatásokra, másrészt a mi életünkben jelenlévő rengeteg kemikália is felelős érte, harmadrészt, ami általában a legjellemzőbb, az eledel, amit kutyusunknak adunk.
Ritkább esetekben allergiás reakciót rovarcsípés is okozhat! Az életveszélyt jelentő tünetekkel fordulj egyből állatorvoshoz!
Túl sok fertőtlenítő felmosás, parfüm, wc illatosító - ők méretüknél és felépítésüknél fogva sokkal érzékenyebbek ezekre. A vegyszerrel felmosott padlón mászkál kutyusod nap, mint nap a talpa nagyon érzékeny bőr felület, itt nem védi szőr sem, így közvetlenül a bőre érintkezik a vegyszerrel. Ez sajnos nagyon sok kutyusra jelent veszélyt. Használj természetes, környezetbarát tisztítószereket, ezzel megelőzheted az irritációt és még a környezetedet sem mérgezed vele!
Ha bebizonyosodott, hogy allergiás a kutyusunk, akkor több lépésben érdemes nekiállni a probléma leküzdésének.
Ami a legfontosabb, hogy pontosan megtudjuk, mi az, ami konkrétan allergiás tüneteket okoz nála, ezt állatorvosi nyelven intolerancia tesztnek hívják, a tesztről érdeklődj állatorvosodnál! A másik járható út a kitapasztalás, vagy a kizárásos diéta. Érdemes feljegyezni, hogy melyik nap mit adsz kutyusodnak enni, vedd számításba a jutalomfalatokat is! Mindent jegyezz fel a tüneteket is és próbáld meg kikövetkeztetni, hogy mi válthatja ki a tüneteket. Ha étel allergiára gyanakszol, akkor zárd ki az étrendből azt az elemet, amire úgy érzed, hogy kedvenced allergiás. Váltsd fel másik tápanyaggal és nézd meg, hogy elmúlik-e az allergiás reakció. Fontos, hogy nem egyik napról a másikra fognak elmúlni a reakciók, így légy türelmes, van akinek már pár nap alatt elmúlnak a tünetek van akinek meg több hét (akár 8 hét is) kell, hogy elkezdjenek javulni.
Második lépésnek javasolni szoktuk az otthoni kemikáliák és a kutyasampon cseréjét is. Rengeteg természetes alapanyagból készült kutyasampon, szappan és ápoló termék van a piacon. Illetve természetes, hipoallergén mosógél, textilöblítő, felmosószer és mosogatószer is kapható megfizethető áron, érdemes ezeket is lecserélni. A wc illatosítót esszenciális illóolajra is cserélheted, hogy csak néhány tippet adjunk...
És talán a legfontosabb, az élelmezés!
A tálakat lecserélheted üvegre, fémre, bambuszra vagy porcelánra. Van akinek a fém tál váltja pont ki az allergiát, ilyen esetben válts másik etető edényre. Tápból hipoallergén, természetes, adalékanyag menteset válassz! Vagy ami már sokaknak bevált: etesd kedvencedet főtt vagy barf (nyers) étrendnek megfelelően. A Holisnacks és a Humac étrendkiegészítők és jutalomfalatok, rágókák nagyon sok kutyus életét könnyítik meg, mert gyakorlatilag tünetmentessé tehetik a keresztallergiákat is.Mindenképpen javasoljuk, hogy foglalkozz a problémával, mert neki jelentős életminőség romlást okoz egy nem kezelt allergia, a legyengült immunrendszer miatt, nekünk pedig töblettköltség az állatorvosnál.